Strefa EPA a pracownicy

Strefa EPA to wydzielona część lub osobne pomieszczenie zorganizowane w taki sposób, aby minimalizować ryzyko uszkodzenia elementów elektronicznych na skutek wyładowań elektrostatycznych. Nawet starannie zabezpieczona strefa nie będzie spełniała swojej roli, jeśli przebywający w niej pracownicy nie będą zachowywać odpowiednich środków ostrożności.

Bezpieczna strefa EPA

Czynnikiem, który może doprowadzić do wyładowań, a tym samym uszkodzenia produkowanych, składowanych czy serwisowanych komponentów elektronicznych, może być niewłaściwa odzież czy brak uziemienia. Aby mieć pewność, że strefa EPA działa bez zarzutu, każdy pracownik powinien stosować się do ściśle określonych norm. Przede wszystkim personel wchodzący do strefy EPA musi być wyposażony w antystatyczną odzież ochronną, rękawiczki z włóknami przewodzącymi, buty z przewodzącego materiału. Tanim, a zarazem skutecznym sposobem na odprowadzenie ładunków jest noszenie na nadgarstkach specjalnej opaski, która będzie połączona  z punktem uziemienia (Earth Bonding Point).

Bramki obrotowe – sprawdź w wolnej chwili!

Znajomość przepisów to podstawa

Niestosowanie się do zasad panujących w strefie EPA przynosi zakładowi pracy wiele szkód. Uszkodzenia na skutek wyładowań nie przejdą kontroli jakości, przez co zostaną usunięte z procesu produkcyjnego, co pociąga za sobą niepotrzebne koszty. Często zdarza się, że uszkodzenia dają o sobie znać dopiero po dłuższym okresie użytkowania elementu, co wiąże się z reklamacjami niezadowolonych klientów i stratami wizerunkowymi firmy.